دیوارپوش و دیوارکوب

دیوارپوش

دیوارپوش یکی از المان های زیبائی در دکوراسیون که باعث تغییرات چشمگیری در فضای شما می شود. دیوارپوش ها قابل استفاده بر روی دیوار ، سقف و امکان اجرا در انواع طرح های دکوراتیو بصورت ترکیبی در ادارات ٬ منازل مسکونی ٬ اماکن ورزشی ٬ هتل ها ٬ راه پله ساختمان ٬ بانکها ٬ بیمارستانها ٬ آشپزخانه ها ٬ سرویسهای بهداشتی و ... نیز می باشند .این دیوارپوش ها در دو جنس ام دی اف (MDF) و پی وی سی (PVC) تولید می شوند که هر کدام دارای مزایای خاص خود می باشند . نصب پانل دیوار پوش بروی دیوار دو حالت دارد یا بصورت مستقیم با میخ بر روی دیوار نصب می شوند و یا اینکه طی سه حالت ممکن نیاز به زیر سازی دارد ؛ نخست وقتی دیوار ناتراز  باشد؛ دوم زمانیکه سطح دیوار بسیار سفت بوده بطوریکه امکان میخ یا پیچ کردن میسر نباشد ؛ سوم زمانیکه دیوار بسیار نمور و مرطوب باشد .

بشر از ابتدا که برای خود سر پناه ساخت ، به انديشيد که چگونه فضاي زندگي خود و به خصوص ديوارها را تزيين کند که منجر به  بوجود آمدن  ديوارپوش هاي متفاوت گرديد.

 دیوارپوش ها یکی از بهترین، با دوام ترین و به صرفه ترین مصالح جهت طراحی و اجرای دکوراسیون و معاری داخلی می باشد. شما می توانید با هزینه ای کاملا مناسب در مدت زمانی کوتاه و بدون بنایی، ظاهر و طراحی فروشگاه، شرکت، منزل و ... خود را دگرگون کنید.

 از مزایایی دیوار پوش ها میتوان به  تنوع بالا در طرح و رنگ، عایق حرارت و صدا،  ضدآب و قابل شست و شو بودن، قابلیت فرم دهی و نصب بر روی سطوح گچی، آجری و ناصاف، وزن سبک و نصب سریع و آسان اشاره نمود.

 ديوارپوش ها را مي توان به دو دسته زیر تقسيم کرد:

 ديوار پوش هاي خارجي:

اين نوع ديوارپوش ها بايد بسيار مقاوم بوده و در برابر عوامل محيطي مقاومت خوبي از خود نشان دهد. از اين دسته ديوارپوش ها میتوان به  آجر، سيمان ، سنگ ، شيشه ، ورق هاي کامپوزيت و ...اشاره کرد.

 

دیوارپوش های داخلی:

 در اين نوع ديوارپوش ها عوامل فرساينده کمتري وجود دارند و سلیقه بيشتر حکمفرماست ، بنابراین باعث  تنوع زیادی گردیده است.

 انواع ديوارپوش هاي داخلي متداول:

رنگ: داراي قدمتي بسيار بوده و تقريباً مکمل گچ مي باشد.

 رنگ های پلاستیک: بر پايه حلال آب ساخته ساخته مي شوند و به مراتب ارزان تراز رنگ هاي روغني بوده و بخاطر مقاوم نبودن در مقابل رطوبت در سقف ها اجرا مي گردد.

 رنگ های روغنی: حلال اين نوع رنگ ها تينر مي باشد به همين دليل بر برابر رطوبت و گرد و غبار مقاوم بوده و عمر بيشتري نسبت به رنگ هاي پلاستيک دارند.

 ديوار پوش هاي چوبي: چوب به خاطر طرح و نقش و رنگ خاص خود آرامش و امنيت خاصي به فضا مي دهد. امروزه به خاطر گران بودن و محافظت از محيط زيست از چوبهاي مصنوعي مانند MDF , HDF و... ويا ديوار پوش هاي P.V.C با روکش هاي طبيعي يا مصنوعي بسيار استفاده مي شود. اين نوع ديوارپوش ها عايق صوت و دما بوده و در برابر ضربه مقاوم و نيز به راحتي و بدون نياز به زيرسازي اساسي قابل نصب و اجرا مي باشد.

 ديوارپوش هاي سنگي : از ديوارپوش هاي پر مصرف در صنعت ساختمان هستند و به علت تنوع در طرح و رنگ و نوع بافت خيلي مورد استفاده قرار مي گيرد. در فضاهاي داخلي معمولاً از سنگ هاي با ضخامت کم با تنوع بيشتر مانند سنگ هاي آنتيک ، الماس تراشه، اسيد شور و ... استفاده مي کنند.

 دیوار پوش های سلولزی: اين ديوارپوش با نامهاي تجاري متفاوت در بازار موجود است و در اکثر فضاها از آن استفاده مي گردد.اساس آنها تشکيل شده از الياف مصنوعي – سلولز – رزين هاي ساختماني و پيگمنت هاي مقاوم مي باشد.

 كاغذ ديواري : يكي از مصالح تزئيني داخلي ساختمان از مدتها قبل مورد استفاده بوده وهست. كاغذ ديواري علاوه بر طرحهاي سنتي در طرحهاي چوب، پارچه، سنگ، آجر و نقشهاي ديوار نما نيز تهيه مي‌شود

امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید

مقالات