طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

علاقه انسان به زیبائی و آرایش محل زندگی‌اش امری جدید نیست ونیز این احتمال وجود دارد که نقاشی‌های دوران غارنشینی، سوای مسئله اطلاع‌ رسانی، نقش تزئینی نیز داشته‌اند.

هنر طراحی دکوراسیون داخلی از زمان مصریان باستان دیده شده است و تا امروز با توجه به پیچیدگی ها و پیشرفت های صنعت به اوج شگفتی های خودش رسیده است .


دکوراسیون داخلی  که به عنوان یک حرفه و  صنعت در دنیا شناخته شده، بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمانها به منظور انجام فعالیتهای روزمره است  و براساس معنی در لغت نامه آکسفورد، دکوراسیون داخلی عبارت است از : هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ‌ها، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه .

طراحی دکوراسیون داخلی فقط  برای زیبا جلوه دادن محیطی نیست زیرا می تواند بر اخلاق و رفتار افراد آن محیط تاثیر بگذارد استفاده از طرح های رنگی نشاط بخش ، ایده های متفکرانه در نور و فضا می تواند حس تفاوت و احساس آرامش ایجاد کند .

طراحی دکوراسیون داخلی  فقط  محدود به منازل و ساختمان های مسکونی نمیشود ، بلکه می تواند در مدارس و بیمارستان ها، محیط های کاری و تجاری بسیار مثمر ثمر واقع شود.بطور کلی طراحی دکوراسیون داخلی میتواند در همه جا مورد استفاده قرار بگیرد و باعث افزایش ارزش یک ملک شود.

برای پیاده سازی دکوراسیون داخلی باید مواردی مانند:

عملکرد:
 این که فضایی که میخواهیم استفاده کنیم برای چه منظوری استفاده میشود.مثل : طاق خواب، نشیمن، اطاق بچه، آشپزخانه، سالن ورزش، فروشگاه یا اداره.


افراد :
نیازهای یک خانواده پر جمعیت با احتیاجات فردی مجرد یکسان نیست. خصوصیات روانی افراد خانواده و زمانی را که با هم یا جدا از هم در منزل صرف میکنند نیز از عواملی مهم در ارایش خانه بشمار میرود.


آسایش:
در نظر گرفتن آسایش ساکنان خانه بیش از زیبائی در دکوراسیون واجد اهمیت است. محل کار یا  زندگی یا استراحت چنانچه شرایط راحتی فراهم نکند دارای فضای کسالت بار شده و افراد را از خود گریزان میکند.


ویژگیها:
منظره اطاق، میزان نور طبیعی و خصوصیات معماری ساختمان عواملی هستند که قبل از شروع تزئین باید مدنظر گرفته شود.


نقشه:
انجام کار چه در ساختمانی نو و چه تغییر دکور یک ساختمان کهنه باشد باید با در نظر گرفتن شکل فضا و پیاده کردن نقشه آن صورت گیرد. کشیدن نقشه یکی از ضروری ترین اقدامات است.


نور:
نقشه مناطقی که از آنجا نور طبیعی به داخل تابیده میشود و نواحی تاریک، تعداد چراغهای سقفی و آباژور با تعیین محل دقیق آنها لازم است .


سطوح:

سطوح اصلی اتاق شامل سقف و کف ودیوار ها است؛ پرده‌ها روکش مبل و صندلی، سطح درها و پنجره ها نیز سطوح کوچکتر را تشکیل می دهند. رنگ، نقش، بافت در بزرگ یا کوچک جلوه دادن اتاق موثر است.

 

نکات مهم در دکوراسیون داخلی  :

برای ساختن محیطی آرام و دلنشین باید به نکات دکوراسیون داخلی  که در زیر به تعدادی از آنها می پردازیم توجه شود.

 

تجسم در دکوراسیون داخلی:

برای طراحی دکوراسیون داخلی شما ابتدا باید تجسم کنید که دوست دارید فضای داخلی چگونه باشد و وسایل شما به چه طریقی باید چیده شود.

 

وسایل مهم در دکوراسیون داخلی :

قبل از هر چیزی در دکوراسیون داخلی به قسمت ها یا وسایل اصلی بپردازید زیرا بعد از در نظر گرفتن اصلی ها در طراحی دکوراسیون داخلی وسایل فرعی به راحتی جایگزین می شوند.

 

سبک دکوراسیون داخلی :

روش و سبک دکوراسیون داخلی ای که انتخاب می کنید در هماهنگی دکوراسیون داخلی و لوازم موثر می باشد.

 

انتخاب رنگ ها در دکوراسیون داخلی:

در طراحی دکوراسیون داخلی باید به رنگ تمامی قسمت ها توجه نمود.رنگ در دکوراسیون داخلی یکی از اجزای مهم می باشد که بر فضا و افراد تاثیر زیادی دارد.رنگ دیوار ها در بزرگتر نشان دادن خانه در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار موثر می باشند.مانند رنگ روشن دیوارها که موجب بزرگ تر نشان دادن خانه می شود.رنگ دیوارها باید جوری باشد که با لوازم هماهنگ باشد.

 

کفپوش در دکوراسیون داخلی:

در طراحی دکوراسیون داخلی برای کف پوش ها می توان از پارکت و سرامیک و ... استفاده کرد که در استفاده از آنها باید به رنگ آنها نیز توجه کرد که در صورت سفید بودن آن یک دست بودن فضا را ایجاد می کند و رنگ های تیره نیز فضا را کوچکتر نشان می دهد.

 

مبلمان در دکوراسیون داخلی:

انتخاب رنگ و نحوه قرار گیری مبلمان در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار موثر می باشد.البته مبل ه در طراحی دکوراسیون داخلی می تواند با توجه به سلیقه افراد انتخاب شود مبل ها باید نزدیک به دیوار چیده شوند و فضای بیشتری در فضا خالی بماند.

 

پرده در دکوراسیون داخلی:

رنگ پرده ها نیز در دکوراسیون داخلی بسیار موثر می باشد و بهتر است که روشن باشد.علاوه بر رنگ نوع پرده در دکوراسیون داخلی بسیار موثر می باشد باید پرده ای انتخاب شود که نور به خوبی به فضای داخل ساختمان برسد که پرده های پارچه ای گزینه مناسبی می باشند.

 

وسایل اضافی در دکوراسیون داخلی:

وجود داشتن وسایل اضافی در طراحی دکوراسیون داخلی اصلا مناسب نمی باشد و توصیه در به کار نبردن وسایل بلا استفاده در  دکوراسیون داخلی می شود.

 

نورپردازی در دکوراسیون داخلی:

یکی از اصول طراحی دکوراسیون داخلی نور پردازی آن می باشد که به فضا جلوه خاص می دهند.به کار بردن نور یک نواخت در طراحی دکوراسیون داخلی فضا را زنده می کند.نور پردازی در طراحی دکوراسیون داخلی باید در تمامی ناحیه های ساختمان انجام شود برای مثال نور پردازی در جاهای مختلف آشپزخانه  و.. بسیار مورد نیاز می باشد.

 

طبیعت در دکوراسیون داخلی:

در طراحی دکوراسیون داخلی فضا های داخلی ساختمان از گل های آپارتمانی و گلدان های کوچک  استفاده کنید تا به فضای داخلی ساختمان زیبایی ببخشید.

 

دکوراسیون داخلی آشپزخانه :

واژه آشپزخانه امروزه برای آنچه در آن می گذرد کافی نیست. اکنون آشپزخانه های پیشرفته به نمایشگاهی از ذوق ، زیبایی ، راحتی و شیوه هایی برای پذیرایی بیشتر از انسان در عین توسعه یافتگی و چند کاره بودن بدل شده اند تا جاییکه آشپزخانه های امروز را می توان مرکز زندگی نامید. فعالیت های اساسی که آشپزخانه برای آنها طراحی می گردد و دکوراسیون داخلی برای آن تعریف می شود عبارتند از تهیه، پخت و پز، سرو کردن غذا و تمیز کردن ظروف و وسایل کار. پیش از شروع به دکوراسیون داخلی  باید حتما ابعاد و اندازه فضای آشپزخانه و فیکسچرها ، محل پنجره ها و بازشوها (و در صورت بازسازی محل تاسیسات برقی و مکانیکی و رایزرها) برداشت شود. همچنین در صورتیکه ماشین لباسشویی در در آشپزخانه قرار می گیرد ابعاد آن و محل لوله کشی آب و فاضلاب آن لحاظ شود. پیش بینی محل ماشین ظرفشویی نیز توصیه می شود. همچنین در صورتیکه تجهیزات مکانیکی تهیه آب گرم در آشپزخانه قرا می گیرد حتما با گروه تاسیسات جانمایی مناسب و ابعاد آن هماهنگ گردد. مثضث کار فاصله ای که در آشپزخانه میان سینک ظرفشویی، اجاق گاز و یخچال در نظر گرفته می شود اهمیت اساسی در دکوراسیون داخلی آشپزخانه  دارد. خطوطی که این سه جزء را به هم وصل می کند، مثلثی موسوم به «مثلث کار» را تشکیل می دهد. طبق استاندارد نویفرت، در مورد خانه های معمولی با تعداد جمعیت معمولی مجموع طول اضلاع مثلث کار باید میان 5/5تا 6متر باشد. فاصله میان ظرفشویی و اجاق نباید بیش از 4/08متر بوده و یا توسط سیرکولاسیون سراسری قطع شود. سعی کنید ظرفشویی زیر یک پنجره قرا بگیرد به دو دلیل؛ داشتن نور کافی برای کار کردن و لازم داشتن منظره ای به بیرون از خانه تا از خستگی فردی که کار می کند بکاهد و زمان شستن طولانی به نظر نیاید. اجاق ها نباید جلوی پنجره و در معرض جریان هوا گذاشته شوند و باید به هواکش مجهز باشند. یخچال ها باید در نزدیکی سطح کار قرار بگیرند. درب یخچال نباید موقع باز شدن مسیر گردش را ببندد و یا با درب دیگری که در حال بازشدن است، برخورد نماید.

دکوراسیون داخلی برای انواع آشپزخانه عبارتست از : آشپزخانه یو ( u ) شکل ، آشپزخانه ال  (L) شکل ، آشپزخانه کریدوری ، آشپزخانه با یک دیوار ، آشپزخانه جزیره ای

دکوراسیون داخلی آشپزخانه های کوچک :

برای دکوراسیون داخلی  آشپزخانه های محدود بهره گیری از خطای باصره برای افزایش بصری فزا به کار می آید؛
.4با ترسیم خطوط عمودی روی پوشش دیوار و سطح قفسه ها و نیز از طریق نورپردازی روی تاج قفسه ها، مسیر
نگاه را به سمت بالا هدایت کنید.
.1قسمت فوقانی قفسه ها را نپوشانید بلکه از درب شیشه ای استفاده کنید. در صورتبکه در مناطقی طراحی می کنید
که هوا آلودگی و گرد و خاک ندارد می توانید از تاقچه بدون در استفاده کنید.
.3شلوغی دست و پاگیر واقعی و بصری را از بین ببرید؛ برای این منظور کفپوش ها و کاشی های دیواری را با
طرحهای ساده انتخاب کنید.
.1رنگ آمیزی را ساده در نظر بگیرید. از رنگ روشن استفاده کنید و بیش از دو سه پرده از آن رنگ به کار نبرید. با به کارگیری این موارد می توان یک دکوراسیون داخلی مناسبی را برای فضای آشپزخانه تعریف کرد.

 

دکوراسیون داخلی اتاق خواب :

جستجو برای فضا در خانه ،کارکرد و نیز طراحی فردی ، باعث شده که برای اتاق خواب شرح وظایف تازه ای تعریف شود.
حالا دیگر اتاق خواب فقط خوابگاه نیست ، بلکه بیشتر مکانی است امن و راحت برای تماشای تلویزیون و شنیدن موسیقی،
پرداختن به کار و سرگرمی، و در نهایت استراحت. در طراحی و چیدمان اتاق خواب باید سکوت ،حال و هوای مناسب و حریم
خصوصی را در نظر گرفت. برای کاهش صدا می توان از موکت به عنوان کفپوش و پرده های چندلایه استفاده کرد.
برای مطالعه و کار ، روشنایی کافی باید در نظر گرفته شود و چراغ ها را جهت امکان تلطیف فضا به کلید دیمر ) dimmer switch ( مجهز کرد.
مهمترین وسیله در فضای خواب که در نحوه آرایش و چیدمان دیگر وسای اتاق تاثیر گذار است؛ تخت خواب می باشد. در
شکل زیر به اندازه تخت خواب های یک و دونفره متفاوت و فواصل لازم در طرفین تخت برای رفت و آمد راحت یا قرار
گرفتن گنجه و دیوار توجه کنید. در فضاهای کوچک می توان از درهای کشویی برای کمدهای دیواری استفاده کرد که باز
کردن درها فضایی اشغال نکند.

موقعیت تخت خواب
برای دکوراسیون داخلی اتاق خواب هادر بیشتر خانه ها انتخاب وضعیت تخت خواب به دلیل واسطه شکل و اندازه اتاق محدودیت پیدا میکند. برای ایجاد فضای
باز هرچه بیشتر، تخت خواب های یک نفره را معمولا به موازات دیوارها و تخت خواب های دو قلو یا دو نفره را طوری قرا
می دهند که سرشان به طرف دیوار باشد. رابطه تخت خواب با دیوار ها و به طور کلی با اتاق در تامین احساس امنیت نیز
می تواند مهم باشد. شخص کاملا مستقل و و متکی به خود ممکن است تخت خواب ایستا )در شکل زیر شماره 1( را ترجیح
دهد ، در حالیکه شخص با نیروی استقلال کمتر ممکن است یکی از گزینه های دیگر را انتخاب کند.

میزان راحتی بستگی به به پوشش و رنگ دیوار، شکل تخت خواب ، نحوه رابطه با روشنایی روز، و رابطه با درب ورودی دارد.
وضعیت نسبی دو تخت خواب نیز بر حسب رابطه ای که بین افراد وجود دارد می تواند آرایش های مختلفی ) به ویژه نسبت محل
قرار گرفتن سرها( داشته باشد.

اندازه های کوچک خانه ها و آپارتمان های امروزی ،استفاده کاملا بهینه از فضا را طلبیده و ساخت کمدهای توکار را مطلوب ساخته
است. بهترین روش برای انجام این کار آن است که از پس رفتگی های دیوار استفاده شده و کف اتاق تا داخل کمدها ادامه یابد.
کمدهای دیواری باید با کاغذ دیواری یا رنگهای روغنی پوشانده شده و درب کمد نسبت به حشرات و گردو خاک نفوذ ناپذیر باشد.
راه حل ایده آل در طراحی؛ بهره گیری از کمدهای دیواری کامل بین اتاقهاست. در این روش کمدها نقش حائل صوتی بین اتاق ها
را نیز ایفا می کنند. برای کمدها دربها در اولویت اول کشویی ،کرکره ای )تاشو( و سپس دربهای لولایی بازشونده به بیرون، مورد
استفاده قرار میگیرد. در خانه های بزرگتر یا در اتاق خوابهای اصلی می توان از کمدهای قابل داخل شدن ) walking closet )
استفاده کرد. کمد قابل داخل شدن باید روشنایی و تهویه داشته باشد.
عمق موثر برای کمد توکار 68 سانتیمتر است اما در مورد کمدهای عمیق تر می توان با نصب تجهیزاتی در پشت دربها )کمدهای
مضاعف( یا انتهای فضای کمد )اصطلاحا کمد های دو عمقی( استفاده بیشتری از فضای موجود کرد.
برای جلوگیری از پدیده تعریق لازم است کمدهای واقع بر روی دیوارهای خارجی کاملا عایق بندی و تهویه شوند. کمدهایی که
قابل داخل شدن هستند و اتاق های رختکن یا محل لباس پوشیدن نیز احتیاج به تهویه دارند.

دکوراسیون داخلی پذیرایی :

مهمترین فضای عمومی در یک خانه نظیر اتاق نشیمن یا پذیرایی ) – living room (، اتاق فعالیت های خانوادگی
( family room ( باید با دقت و توجه ، ساماندهی شود. فضاهای زندگی حتی وقتی مبلمان آنها رسمی است ، باید بتواند برای دکوراسیون داخلی برای خانواده و دوستان، پیام آور مهمان نوازی باشد. طراحی فضای پذیرایی و نشیمن به گونه ای که دعوت کننده باشد وامکانات هرچه بیشتری را برای فعالیت های مختلف در خود فراهم آورد ، به این معناست که باید پیش از هرکار، نقش فضا
در زندگی و ذائقه افراد خانواده مشخص شود. در معماری داخلی خود ارتباط اتاق پذیرایی با اتاق های دیگر و همچنینامکانات آرایش معماری موجود در آن (دکوراسیون داخلی ) ، از قبیل شومینه ، قفسه های جاسازی شده برای کتاب، بوفه های تو کار ، و پنجره هارا باید در نظر گرفت. مسیر رفت و آمد نیز باید مشخص شود ؛ آیا خانه دارای سرسرا یا هشتی ورودی است یا اینکه اتاق
نشیمن محل ورود به خانه و اولین مکان برخورد مهمان با خانه است؟ آیا مسیر آمد و شد را می توان با جا به جا کردن
مبلمان اتاق از محل نشستن و گفتگو تفکیک کرد؟ آیا آرایش اتاق پذیرایی و ناهارخوری یکدست و یکپارچه است و عناصرمشترک این دو فضا را به هم مرتبط می کند؟ خانه های امروزی کوچکتر هستند به همین علت گنجاندن فعالیت هایبیشتر در فهرست کاربری های اتاق پذیرایی رو به فزونی است.برای انجام دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن پیش از هر چیز وسایل اتاق را مشخص کنید ، ابعاد فضا را اندازه بگیرید و به نقاط تمرکز ومکث بیندیشید ، اصولا محل نشستن گروهی نقطه کانونی خواهد بود.
رابطه میان روشنایی روز و روشنایی مصنوعی و نحوه نشستن نیز در چیدمان اتاق نشیمن  نیز در دکوراسیون داخلی حائز اهمیت است.

 

دکوراسیون داخلی سرویس بهداشتی :

امروزه حمام در معماری داخلی خانه فضایی است برای تازه کردن جسم و روح. بسیاری از حمام های امروزی به راستی
مجموعه کاملی از لوازم سلامتی و بهداشت و رسیدگی به جسم اند و در آنها سونا ، جکوزی ، و حتی استخرهای کوچک تعبیه
شده است. دقت کنید برای دکوراسیون داخلی   حمام ها و سرویس های بهداشتی در هر اندازه و با هر امکاناتی که طراحی می شوند به دلیل استفادهاز تجهیزات ثابت رعایت برخی اصول اولیه در حوزه لوله کشی آب و فاضلاب و تهویه، در طراحی آنها ضروری است.برای تسهیل لوله کشی و انجام اتصالات )مانند سرویس های آب و گاز ( حمام باید مربوط به اتاق های دیگری باشد که در
آنها نیز سرویس هایی مورد نیاز است. به عنوان مثال حمام می تواند در بالا یا پشت توالت، آشپزخانه یا رختشویخانه واقع شود. در نزدیکی اتاق خواب واقع شود.

وسایل و تجهیزات در سرویس یای بهداشنی
دوش نسبت به وان آب کمتری مصرف می کند؛ غالبا موثر از وان نیز است زیرا آب به طور مداومجریان داد ، و در موقع
محدود بودن فضا نیز دوش کارآمد تر از وان خواهد بود. در صورتیکه فضای حمام بزرگ باشد می توان از وان و دوش ) در
کابین پیش ساخته یا معمولی با زیر دوشی ( هر دو در طراحی استفاده کرد. در تصاویر زیر اندازه استاندادر وان ها و
زیردوشی ها نشان داده شده است. هرگاه وان حمام با دیوار موازی باشد فاصله محور آن از سطح دیوار باید 158 میلیمتر
باشد هرچند که توصیه می شود هنگام طراحی فاصله محور تجهیزات سرویس های بهداشتی شامل وان ، توالت ایرانی و
فرنگی و روشویی بر اساس استاندارد کارخانه سازنده مشخص شود. در حالت استاندارد فاصله محور طولی توالت ایرانی تا
دیوار 55 سانتیمتر و توالت فرنگی 15 سانتیمتر در نظر گرفته می شود.

در صورت امکان لازم است فضایی باری یک چهارپایه یا تشت لباسشویی در حمام موجود باشد. لوازمی مانند میله های
حوله گیر در حمام و یا میله نگهدارنده رل دستمال کاغذی در توالت نباید فضای حرکت را اشغال کند. میله های گرم شونده
و نگهدارنده حوله بهتر است در ارتفاعی معادل 55 سانتیمتر در بالای کف ) بالای سر یک بچه کودک ( نصب گردد.

استفاده از پریز در حمام ها جایز نیست مگر در محل آینه و محل اصلاح صورت که آنهم باید با طراحی دقیق و دور از منابع
آب در نظر گرفته شود. در نورپردازی حمام ها دقت کنید آینه های ویژه آرایش از چراغ های موضعی که سایه تولید نمیکند
مانند چراغ فلورسنت با نور آفتابی روشنایی می گیرند. روشنایی گرم چراغ فلورسنت آفتابی اول صبح بازتاب چهره راخوشرنگ تر نشان می دهد.

 

دکوراسیون داخلی فضای اداری :

برای دکوراسیون داخلی  ساختمان اداری یا به شکل سنتی جهت رفع یک سری نیازهای به خصوص، و یا به صورت متفکرانه جهت جذب حداکثر
مستاجرین ساخته می شود. این تمایز باعث به وجود آمدن تفاوت های وسیعی در شکل و دکوراسیون داخلی  ساختمان های اداری گردیده است.
از نظر تئوری ابدا نباید تفاوتی وجد داشته باشد زیرا اصول یکسانی برای طراحی تمامی ساختمان های اداری حاکم است؛ در
ایران اصول و ضوابط طراحی ساختمان های اداری توسط سازمان برنامه و بودجه و نیز مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن
مشخص شده است.

فضاهای یک ساختمان اداری
کلیه فضاهای یک ساختمان اداری در 5 گروه به شرح زیر تقسیم بندی می شوند:
.1 فضاهای اصلی
منظور فضاهایی هستند که کار اصلی اداری مستقیما در آنجا انجام می شود نظیر: اتاق های کارشناسی یک تا چند نفره ،
سالن های کار گروهی، اتاق های جلسات، بایگانی جاری )در ارتباط مستقیم با کار اداری( ، محل دستگاه فتوکپی، انبار
روزمره لوازم مصرفی و موارد مشابه.2 فضاهای وابسته اصلی
منظور فضاهایی است که برای تسهیل و خدمات رسانی انجام کار پیش بینی شده و در کنار فضاهای گروه اول جای
میگیرد. مانند: سالن اجتماعات ، کتابخانه ، کلاس های آموزشی ، مرکز تلفن ، اطلاعات و نگهبانی ، بایگانی راکد، اتاق های
پشتیبانی شبکه کامپیوتر و سرور ها ، و موارد مشابه

فضاهای رفاهی
فضاهایی هستند که برای تامین رفاه کارکنان و مراجعین در ساختمان اداری پیش بینی شده و در کنار فضاهای اصلی و
وابسته شکل می گیرند. نمازخانه ، غذاخوری، آبدارخانه، فروشگاه تعاونی، مرکز کمک های اولیه و سرویس های بهداشتی
جزء فضاهای رفاهی یک ساختمان اداری به شمار می آیند.
.4 فضاهای پشتیبانی
فضاهایی هستند که برای پشتیبانی فعالیت ها و خدمات اداری پیش بینی شده و به طور غیر مستقیم در کنار فضاهای گروه
1 و 2 قرار می گیرند. مانند: تعمیرگاه لوازم، انبارهای فرعی و اسقاطی ، رختکن و دوش کارکنان خدمات، تاسیسات مرکزی و
اتاق های کنترل آنها در طبقات و فضاهایی از این دست.
.5 فضاهای گردش
فضای ارتباطی بین فضاهای یاد شده در بالا است و شامل گردش افقی و گردش عمودی می شود؛
گردش افقی در طبقات ؛ مانند ورودی ها ، راهرو ها، فضای مکث و تقسیم
گردش عمودی بین طبقات ؛ پله های ارتباطی بین طبقات ، آسانسورها و بالابر ها ، پله های فرار ، پاگردها ، مسیرهای شیبدار و
موارد مشابه
در طراحی ساختمان اداری و دکوراسیون داخلی فضای اداری  موقعیت قرارگیری هسته ساختمان، ساختار اداره، روابط فضایی، تاسیسات برقی و مکانیکی،
برای دکوراسیون داخلی فضای اداری محیط داخلی و استانداردهای فضا، و مبلمان اداری حائز اهمیت است.

 دکوراسیون داخلی مراکز درمانی :

بیمارستان ها جایی هستند که افراد با اختلالات جسمی و یا روحی به آنجا مراجعه می کنند و ممکن است از چند ساعت تا چند ماه در آنجا اقامت داشته باشند. به همین دلیل طراحی داخلی بیمارستان و هم چنین دکوراسیون داخلی مراکز درمانی و بیمارستان ها ، حتی رنگ اتاق ها در بهبود و یا اختلال در وضعیت بیماران تاثیر مهمی دارد و نیز می توانند محیطی مطبوع برای کارکنان بیمارستان فراهم آورند.

رنگ ها به عنوان یک ابزار مهم در طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی هرکدام دارای تاثیر مربوط به خود بر روی بیمار هستند و چنانچه نادرست انتخاب شوند ، سبب ایجاد اختلال می شوند. به عنوان مثال رنگ زرد باعث افزایش فشارخون و ضربان قلب ، رنگ نارنجی باعث افزایش اشتها و به طورکلی خنثی کردن افسردگی و بی حالی می شود. رنگ سبز نیز در کل سیستم عصبی بدن تاثیر مستقیم دارد و رنگ بنفش حس استراحت و به خواب رفتگی را القا می کند.

در طراحی و دکوراسیون داخلی بیمارستان ها رنگ بخش زایمان و بخش کودکان با رنگی که در بخش جراحی استفاده می شود، باید متفاوت باشد زیرا در هرکدام از این بخش ها اتفاق های متفاوتی روی می دهد. به غیر از بخش های بستری ، ایستگاه های پرستاری نیز یکی از مهم ترین مکان ها در بیمارستان است که باید به زیبایی و طراحی داخلی و هم چنین استفاده از رنگ ها در آن توجه شود. استفاده از تم رنگی همچون آبی ، زرد یا سبزهایی که با سفید مخلوط شده اند ، می تواند گزینه مناسبی برای این قسمت باشد.

طراحی داخلی نامناسب در بیمارستان ها می تواند تاثیر منفی در تشخیص بیماری ها در بخش های مختلف بیمارستان داشته باشد. به عنوان مثال استفاده از رنگ زرد قوی در بخش کودکان و نوزادان می تواند تشخیص زردی در نوزادان را با مشکل رو به رو کند. در بخش بیماری های پوستی نیز می بایست در انتخاب رنگ ها دقت کرد. رنگ های سرد با طول موج کوتاه ( مانند آبی و ...) باعث کاهش خارش پوستی می شود.

مقوله دیگر ، بیمارانی هستند که قادر به حرکت نیستند و اطرافشان از تجهیزات پزشکی انباشته است و دید بسیار محصوری دارند. طراح باید توجه ویژه ای به این قسمت داشته باشد و بتواند تنوع کافی و جذابی را برای این بیماران را فراهم آورد.

گاهی این بیماران یک یا چند روز رو به یک دیوار خوابانده می شود و فقط می توانند همان یک دیوار را ببینند. گاهی به پ=شت خوابانده می شوند و روزهای زیادی سقف اتاق را می بینند. به این ترتیب ، در بخش های این چنینی ، توجه به رنگ و طرح هریک از دیوارها و سقف بسیار مهم است و طراحی داخلی باید با دقت زیادی انجام شود.

سبز آبی بهترین رنگ برای طراحی داخلی بیمارستان

طبق تحقیقات وسیعی که صورت گرفته رنگ آبی و یا سبز –آبی بهترین رنگ ها برای دکوراسیون داخلی  بخش و فضاهای عمومی در بیمارستان ها و مراکز عمومی هستند. و می توانند اثر آرام بخش بی نظیری در این اماکن داشته باشند. این رنگ ها ، رنگ آب ، برگ ها و درختان هستند و با طبیعت و فطرت انسان هماهنگی زیادی دارند. به همین جهت می توانند روند درمان را تسریع نمایند. لازم است در هریک از اتاق ها با توجه به ویژگی و کارکرد همان اتاق ، از یک رنگ انرژی بخش بر روی یکی از دیوارها استفاده کرد.این عمل در دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی متعادل سازی نامیده می شود.

تاکید بر اهمیت طراحی داخلی در بیمارستان ها ، برخی نکات مهم در طراحی داخلی بیمارستان این چنین شرح داده شده اند: طراحی داخلی برای محیط های داخلی بیمارستان ها تمام ابزار و سطوح را در بر می گیرد و اگرچه به تنهایی سبب درمان نمی شود اما تاثیر مهمی در روند درمان و ایجاد آرامش برای بیمار دارد. در طراحی داخلی باید به ویژگی های ساختمان بیمارستان دقت شود و در این زمینه هماهنگی لازم صورت گیرد. پالت رنگی هم باید در یک سطح منطقی محدود شود زیرا استفاده از رنگ های متفاوت بدون ارتباط منطقی در طراحی داخلی سبب سردرگمی و و اغتشاش بصری می شود. هم چنین رنگ کف دیوارها،بافت های مختلف و حتی ابزار کوچک همچون صفحه یادداشت شرح حال بیمار در نهایت دارای نوعی هماهنگی باشند.

.

بیمارستان ها جایی هستند که افراد با اختلالات جسمی و یا روحی به آنجا مراجعه می کنند و ممکن است از چند ساعت تا چند ماه در آنجا اقامت داشته باشند. به همین دلیل طراحی داخلی بیمارستان و هم چنین دکوراسیون داخلی مراکز درمانی و بیمارستان ها ، حتی رنگ اتاق ها در بهبود و یا اختلال در وضعیت بیماران تاثیر مهمی دارد و نیز می توانند محیطی مطبوع برای کارکنان بیمارستان فراهم آورند.

رنگ ها به عنوان یک ابزار مهم در طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی هرکدام دارای تاثیر مربوط به خود بر روی بیمار هستند و چنانچه نادرست انتخاب شوند ، سبب ایجاد اختلال می شوند. به عنوان مثال رنگ زرد باعث افزایش فشارخون و ضربان قلب ، رنگ نارنجی باعث افزایش اشتها و به طورکلی خنثی کردن افسردگی و بی حالی می شود. رنگ سبز نیز در کل سیستم عصبی بدن تاثیر مستقیم دارد و رنگ بنفش حس استراحت و به خواب رفتگی را القا می کند.

در طراحی و دکوراسیون داخلی بیمارستان ها رنگ بخش زایمان و بخش کودکان با رنگی که در بخش جراحی استفاده می شود، باید متفاوت باشد زیرا در هرکدام از این بخش ها اتفاق های متفاوتی روی می دهد. به غیر از بخش های بستری ، ایستگاه های پرستاری نیز یکی از مهم ترین مکان ها در بیمارستان است که باید به زیبایی و طراحی ذاخلی و هم چنین استفاده از رنگ ها در آن توجه شود. استفاده از تم رنگی همچون آبی ، زرد یا سبزهایی که با سفید مخلوط شده اند ، می تواند گزینه مناسبی برای این قسمت باشد.

طراحی داخلی نامناسب در بیمارستان ها می تواند تاثیر منفی در تشخیص بیماری ها در بخش های مختلف بیمارستان داشته باشد. به عنوان مثال استفاده از رنگ زرد قوی در بخش کودکان و نوزادان می تواند تشخیص زردی در نوزادان را با مشکل رو به رو کند. در بخش بیماری های پوستی نیز می بایست در انتخاب رنگ ها دقت کرد. رنگ های سرد با طول موج کوتاه ( مانند آبی و ...) باعث کاهش خارش پوستی می شود.

مقوله دیگر ، بیمارانی هستند که قادر به حرکت نیستند و اطرافشان از تجهیزات پزشکی انباشته است و دید بسیار محصوری دارند. طراح باید توجه ویژه ای به این قسمت داشته باشد و بتواند تنوع کافی و جذابی را برای این بیماران را فراهم آورد.

گاهی این بیماران یک یا چند روز رو به یک دیوار خوابانده می شود و فقط می توانند همان یک دیوار را ببینند. گاهی به پ=شت خوابانده می شوند و روزهای زیادی سقف اتاق را می بینند. به این ترتیب ، در بخش های این چنینی ، توجه به رنگ و طرح هریک از دیوارها و سقف بسیار مهم است و طراحی داخلی باید با دقت زیادی انجام شود.

سبز آبی بهترین رنگ برای طراحی داخلی بیمارستان

طبق تحقیقات وسیعی که صورت گرفته رنگ آبی و یا سبز –آبی بهترین رنگ ها برای دکوراسیون داخلی  بخش و فضاهای عمومی در بیمارستان ها و مراکز عمومی هستند. و می توانند اثر آرام بخش بی نظیری در این اماکن داشته باشند. این رنگ ها ، رنگ آب ، برگ ها و درختان هستند و با طبیعت و فطرت انسان هماهنگی زیادی دارند. به همین جهت می توانند روند درمان را تسریع نمایند. لازم است در هریک از اتاق ها با توجه به ویژگی و کارکرد همان اتاق ، از یک رنگ انرژی بخش بر روی یکی از دیوارها استفاده کرد.این عمل در دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی متعادل سازی نامیده می شود.

تاکید بر اهمیت طراحی داخلی در بیمارستان ها ، برخی نکات مهم در طراحی داخلی بیمارستان این چنین شرح داده شده اند: طراحی داخلی برای محیط های داخلی بیمارستان ها تمام ابزار و سطوح را در بر می گیرد و اگرچه به تنهایی سبب درمان نمی شود اما تاثیر مهمی در روند درمان و ایجاد آرامش برای بیمار دارد. در طراحی داخلی باید به ویژگی های ساختمان بیمارستان دقت شود و در این زمینه هماهنگی لازم صورت گیرد. پالت رنگی هم باید در یک سطح منطقی محدود شود زیرا استفاده از رنگ های متفاوت بدون ارتباط منطقی در طراحی داخلی سبب سردرگمی و و اغتشاش بصری می شود. هم چنین رنگ کف دیوارها،بافت های مختلف و حتی ابزار کوچک همچون صفحه یادداشت شرح حال بیمار در نهایت دارای نوعی هماهنگی باشند.

دکوراسیون داخلی سرشار از آرامش :

در دکوراسیون داخلی فضاها تجمل به مخاطب آرامش نمی دهد. باید با انجام یک دکوراسیون داخلی خوب از تمام مولفه هایی که به مخاطب آرامش می دهد استفاده کرد تا مخاطب علاوه بر برطرف نمودن نیاز خود در آن فضا تحت تاثیر آرامش روحی قرار گیرد. در این نوع دکوراسیون های داخلی چیدمان ایرانی آرامش خاصی را برای مخاطب فراهم می کند .

برای اجرای خوب و آرامش بخش دکوراسیون داخلی چه باید کرد؟

برای دکوراسیون داخلی می توان جزء به جزء برای هر فضایی طراحی خاص خودش را ایجاد کرد. اگر  بخواهید فرم یا سبکی را همه جا استفاده کنید بعد از مدتی خسته کننده می شود. بهتر است برای انجام دکوراسیون داخلی مناسب و خوب از بیرون تهیه نشود بلکه ساخته شود تا برای بیننده نو و تازه باشد. چیزی که قبلا دیده شده و تکراری باشد خیلی سریع برای بیننده عادی می شود و جالب نیست برای همین کم کم باید هر چیدمانی برای خود فرمی بگیرد . مهم ترین مسئله ای که بعد از چیدمان و طراحی دکوراسیون داخلی اهمیت پیدا می کند احساس آرامش است زیرا همان آرامش فکر بیننده را به آرامش می برد و در آن آرامش راحت تر می تواند با اطراف خود ارتباط برقرار کند.

در حقیقت نوعی شهود است که آدم احساس کند آن آرامش را با چیدمانی باید ایجاد کند . هر جزء کجا باید باشد تا آن آرامش را ایجاد کند؟ اگر چیزی یا جزئی سر جای خود نباشد و آرامشی را که مدنظر است دچار خدشه شود  هیچ اصولی رعایت نمی شود و مطابق احساسات مخاطب پیش نمی رود.

 

اصول نورپردازی در دکوراسیون داخلی :

نور اولین عنصر متحرک در فضا و حائز اهمیت در دکوراسیون داخلی است.بدون نور هیچ فرم ، رنگ یا بافت قابل رویتی وجود نداردو هیچ حصاربندی قابل درکی از فضا وجود نخواهد داشت.بنابراین اولین نقش طراحی نورپردازی نشان دادن فرم و فضای محیط و دکوراسیون داخلی است تاکاربر را قادر سازد تا فعالیت هایی را به عهده بگیرد و با سرعت ، دقت و راحتی با نورپردازی داخلی بتواند به طور موثر بیننده را به میان یک فضا با یک سری فضاها هدایت کند و نگاه بیننده را به نقاط جذاب سوق دهد.

هم چنین در دکوراسیون داخلی  نورپردازی با نور افشانی فضاها و هرنقطه حساس دیگری می تواند امنیت را برقرار کند.

طراحی نورپردازی فرایند یکپارچه کردن نور با ساختار فیزیکی ساختمان ، مفهوم طراح از فضاهای داخلی و استفاده کاربری از فضا و خلق یک دکوراسیون داخلی مناسب است.

امتیاز بدهید
امتیاز گرفته شده 4 از 5 توسط 1 بازدیدکننده

نظر خود را بنویسید

مقالات