سقف کاذب

تفاوت سقف کاذب با کناف

تفاوت سقف کاذب با کناف

در ابتدا باید این موضوع اشاره کنیم که سقف کناف خود یک نوع سقف کاذب می باشد و اکثر مردم به اشتباه سقف کناف را جدا از از سقف کاذب می پندارند.

حال به بررسی سقف کناف و رابیتس می پردازیم

احتمالا تعداد کمی از سازنده ها  در تجربیات کاری خود با مشکل انتخاب سقف کاذب برخورد میکنند و شاید اصلا با این سوال مواجه نشوند که  کناف بهتر است یا رابیتس ؟ 

به جهت پرداخت و ارزیابی دو سیستم ساختمانی بایستی هدف از این نقد را معلوم نماییم، در نتیجه  این قیاس از چندین جهت مورد بررسی قرار می گیرد:

1-تفاوت کناف و رابیتس از لحاظ زمان اجرا

 در سیستم رابیتس کاری و گچ کاری برای سقف کاذب ، کار در سه گام صورت می گیرد (جوشکاری – بستن صفحات رابیتس – گچ کاری )، که در سیستم کناف (ساخت و ساز خشک ) احتیاجی به جوشکاری نیست ( اتصالات سقف کاذب کناف به شکل پیچ و میخ به سقف اصلی وصل می گردد ) ، همچنین فرایند گچ کاری نیاز به گذاشتن وقت زیادی برای خشک شدن و همچنین خروج نخاله های تولید شده مربوط به آن است. در این قیاس معلوم می شود  که از لحاظ زمانی سرعت اجرای سقف کاذب کناف ،فوق العاده بیشتر است.

2- تفاوت کناف و رابیتس از لحاظ هزینه اجرا

 تفاوت این دو سیستم از لحاظ هزینه های اجرایی، همیشه با تفاوت عقیده های فراوانی بین متقاضیان هر کدام از این دو ، همراه است ، ولی با چشم اندازی منصفانه و کلی ( در صورتی که کلیه پارامتر های مستلزم هزینه در وضعیت همسان ارزیابی شود ) می توان گفت : هر دو مدل سقف کاذب ذکر شده از نظر هزینه ظاهری ، با یکدیگر شبیه هم هستند ، ولی در صورتی که "زمان" را به عنوان پول مورد اهمیت قرار دهیم ، هزینه های مربوط به برق و جوشکاری ، جا به جایی به علت حجم بالاتر مصالح مربوط به سقف رابیتس ،برون ریز نخاله های ساختمانی بعد از کار و نظافت آن و ... مورد اهمیت و تامل می باشند. و خلاصه این طور می توان بیان کرد : با اینکه هزینه های ظاهری هر دو مدل سقف کاذب حدودا برابر هستند ، ولی هزینه های جانبی رابیتس و گچ از کناف بالاتر است .

سقف کناف

 3-تفاوت کناف و رابیتس از لحاظ وزن بار مرده

 از لحاظ تفاوت وزن حاصل از محموله مرده سقف کاذب کناف و رابیتس ، کم وزنی قابل مشهود کناف برتری دارد.

4- تفاوت کناف و رابیتس از لحاظ ترمیم پذیری و اسانی در تغییرات

 در ساختمانها بعد از طی مدتی، احتمال دارد لوله های تاسیساتی رد شده از سقف کاذب به مرور فرسوده و گاهی به نشت مایعات برسد. همچنین دیده شده است ، بعد از سپری شدن 10 الی 15 سال از عمر یک واحد مسکونی نیاز به تغییر دکوراسیون ( مرمت ساختمان ) احساس میشود.

در چنین شرایطی اولویت با کناف می باشد ، به این علت که سقف کاذب کناف ( در قیاس با رابیتس ) خیلی راحت تر باز و بسته می شود، و همچنین راحت تر می توان به ان دسترسی پیدا کرد و آن را ترمیم نمود.

دیوار کاذب دکوراتیو کناف

5- تعداد نفرات اجراکننده

 همانطور که گفتیم کار سقف کاذب رابیتس و گچ با سه گروه ( جوشکار – رابیتس بند – گچ کار ) یا گاها دو گروه ( جوشکار و رابیتس بند – گچ کار ) می توان پروژه را آغاز نمود که همین کار در اجرای سقف کاذب کناف تنها با یک اکیپ دو نفره به جهت هر واحد قابل اجرا است.

6- تفاوت کناف و رابیتس از لحاظ کیفیت

 در این قیاس نیز اگر عادلانه بخواهیم نظر دهیم باید گفت  : اگر کار کناف به دست یک گروه خبره صورت گیرد از لحاظ کیفیت فاقد هر نوع نقص و مشکل می باشد ولی در صورتی که  استاندارد ها و ضوابط رعایت  نشود و در مراحل نصب از اکیپ با سابقه به کار گرفته نشود ، نباید انتظار حاصل خوبی را داشت .

در مجموع زمانی همه فکر کارفرما بر پایه کاهش هزینه ها باشد و به کیفیت و زبدگی و توانایی مدیریتی و اجرایی پیمانکار توجهی نداشته باشد، توقع کیفیت ، غیر عقلانی است

7- تفاوت کناف و رابیتس از لحاظ  تناسب با احیا ساختمان

با قاطعیت تمام می توان گفت در حیطه مرمت ساختمان نیز به عللی که گفته شد ، کناف حرف اول را میزند ( عدم به کارگیری از جوشکاری و آسیب به سرامیک و شیشه و .. ، سرعت بالا ، اجرا با نفرات کمتر ، سرعت فوق العاده بیشتر و رنگ پذیری کار به محض اتمام کار )

سقف دکوراتیو کناف

لیست قیمت انواع ورق و تایل کناف 

لیست قیمت ورق و تایل کناف سال 99

شرح

ابعاد

واحد

قیمت واحد (ریال)

پانل گچی کناف RG- 9.5 میلی متر ضخامت

1.2×2.4

متر مربع

184.000

پانل گچی کناف RG – 12.5 میلی متر ضخامت

1.2×2.4

1.2×2.5

متر مربع

196.000

پانل گچی کناف FR - 12.5 میلی متر ضخامت

1.2×2.4

1.2×2.5

متر مربع

228.000

پانل گچی کناف MR - 12.5 میلی متر ضخامت

1.2×2.4

1.2×2.5

متر مربع

256.000

پانل گچی کناف FM - 12.5 میلی متر ضخامت

1.2×2.4

1.2×2.5

متر مربع

282.000

تایل معمولی روکش PVC کناف(مقاوم در برابر UV و آنتی استاتیک)

60*60

متر مربع

258.000

تایل کناف معمولی روکش PVC پشت آلومینیوم

60*60

متر مربع

281.000

تایل  کناف آکوستیک پانچ دایره ای روکش PVC

60*60

متر مربع

347.000

تایل کناف آکوستیک پانچ مربع و پانچ خطی روکش PVC

60*60

متر مربع

371.000

تایل  کناف مقاوم در برابر رطوبت روکش PVC

60*60

متر مربع

355.000

تایل کناف MR روکش PVC با فویل AL

60*60

متر مربع

378.000

تایل کناف روکش PVC طرح دار

60*60

متر مربع

241.000

تایل کناف روکش PVC طرح دار با فویل آلومینیوم

60*60

متر مربع

263.000

 

امتیاز بدهید
امتیاز گرفته شده 2.8 از 5 توسط 5 بازدیدکننده

نظر خود را بنویسید

مقالات