طراحی دکوراسیون داخلی

سبک در دکوراسیون داخلی

سبک در دکوراسیون داخلی

سبک یعنی راه و روش .شاید به اندازه تمام انسان ها سبک وجود داشته باشد و هرکدام از سبک خودشان پیروی کنند.ما اگر بخواهیم به دنبال هماهنگی و اصول بگردیم ، باید به دنبال سبک هایی باشیم که در چهارچوبی هماهنگ پی ریزی شده اند. بعضی از سبک های پرکاربرد در دکوراسیون داخلی عبارتند از :

سبک شیکر در دکوراسیون داخلی  : این سبک طرفدار پاکی و سادگی و بی آلایشی است . در این سبک از رنگ های مانند خاکستری و بژ بسیار استفاده می شود. در کل این سبک سعی دارد از رنگ های مات بیشتر استفاده می شود.در این سبک سعی می شود برای دیوار از دیوارپوش های رنگ روشن استفاده می شود. چوب های استفاده شده در کفپوش مات هستند. برای رنگ مبلمان رنگ های خنثی  فضا را زیباتر می کند.

سبک کلونیال در دکوراسیون داخلی : این سبک به دنبال سادگی و ایجاد فضای باز است. در این سبک از لوازم دست ساز با چوب درختان از جمله کاج و افرا بسیار استفاده می شود. کفپوش ها هم از چوب گردو و آلبالو است که به رنگ روشن استفاده می شود.

سبک مدیترانه ای در دکوراسیون داخلی  :

این سبک طرفدار آرامش و جذابیت است در این سبک از رنگ های خنثی و آبی ملایم بسیار استفاده می شود. گچبری هایی به رنگ آبی ملایم در این سبک خودنمایی می کند ، در کنار این رنگ آجری و سبز دریایی هم استفاده می شود.عناصر تزئینی با حال و هوای دریایی مانند مجسمه های شنی و تکه های مرجان و ... برای زیبایی بخشیدن به فضا به کاربرده می شود. مبلمان چوبی ساده و ظروف سفالی این سبک را پر رنگ تر نشان می دهد.

سبک مراکشی در دکوراسیون داخلی  :

این سبک بسیار جذاب و شورانگیز و منحصر به فرد است. رنگ های مورد استفاده در این سبک آبی فیروزه ای کبود ، سبز و سفید هستند . عناصر اصلی در این سبک در دکوراسیون داخلی

فرش ها ، کاشی های زیبا به رنگ آبی فیروزه ای ، نوع کفپوش سفالی به رنگ قرمز در سکوهای بیرون زده از دیوار جلوه خاصی به فضا در دکوراسیون داخلی می دهد. در دکوراسیون داخلی برای مبلمان از چوب های منبت کاری شده و مشبک کاری شده هستند. برای رنگ دیوارپوش های پی وی سی از رنگ سفید ساده و یا کرم روشن استفاده می شود.

سبک مینیمالیستی در دکوراسیون داخلی  :

در دکوراسیون داخلی این سبک طرفدار دقت و بی آلایشی است که همه چیز به اندازه استفاده می شود. در این نوع سبک دکوراسیون داخلی بدون زمینه های پر زرق و برق و تاکید بر سادگی است.رنگ های مورد استفاده در این سبک یا خیلی تیره و یا خیلی روشن است. در بعضی از مواقع رنگ های درخشان به کار می رود. استفاده از اشکال هندسی مانند مربع مستطیل و دایره در این سبک متداول است.سطوح وسایل استفاده شده صاف و بدون جزئیات است.

سبک فرانسوی در دکوراسیون داخلی  :

این سبک در دکوراسیون داخلی طرفدار نشاط ، سرزندگی و دل فریبی است. سبک فرانسوی ترکیبی از دو سبک روستیک و سلطنتی است. رنگ های قرمز ، طلایی ، آبی و سبز در این سبک بسیار به چشم می خورد. برای دیوارها از دیوارپوش های سفید استفاده می کنند تا علاوه بر روشنی فضا جلوه ای خاص به وسایل ببخشد. در دکوراسیون داخلی این نوع سبک از مبلمان از جنس چوب با لبه هایی ابری شکل فضایی دل انگیز و خوب به ارمغان می آورد.

سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی  :

 در دکوراسیون داخلی در واقع این سبک ، سبک سنتی غربی است. عناصر مهم مبلمان آنتیک ، گچ کاری های زیبا ، وسایل چوبی تزئینی با جزئیات فراوان ، پرده های لوکس با پارچه های طرحدار ، آینه های بزرگ قدی و کلکسیون ها هستند.در این سبک اصالت به زیبایی تمام نمایان است . رنگ های به کار برده شده در این سبک برای دکوراسیون داخلی رنگ های به کار برده شده رنگ های خنثی ، بژ ، کرم و خاکستری هستند. تقارن و حفظ آن بسیار مهم است.

سبک ویکتوریایی در دکوراسیون داخلی  :

این سبک برای طراحی دکوراسیون داخلی یکی از مجلل ترین سبک ها است که طرفدار هماهنگی ، تعادل در کنار زیبایی است. دیوارها با کاغذ دیواری و یا رنگی تیره تر به دو قسمت تقسیم می شود. وسایل تزئینی در این سبک به حد زیادی استفاده می شود. در دکوراسیون داخلی این سبک فضاهای عمومی و خصوصی به دقت از هم جدا شده اند.سالن پذیرایی  مهم ترین قسمت در خانه است که با شکوه تمام آراسته شده است . در این سبک به زیبایی بصری بسیار اهمیت داده می شود.

سبک روستیک در دکوراسیون داخلی  :

این سبک برای دکوراسیون داخلی سرشار از زیبایی و دلنشینی است. عوامل طبیعی به همراه بافت طبیعی خودشان ساخته شده اند.این سبک در بنیاد طبیعت و استفاده از مواد طبیعی بنا شده است. در این سبک برای دکوراسیون داخلی مبلمان چوبی با نشیمنگاه حصیری ، پرده از الیاف طبیعی و کوسن هایی از جنس خز و پشم در این سبک بسیار به چشم می خورد. دیوارها اغلب از چوب اند و یا از رنگ های روشن استفاده می شود. همه چیز در سادگی و دلنشینی خلاصه می شود. سقف ها بیشتر از جنس چوب است و تیرک های چوبی نمایان در خانه فضایی خیره کننده و جذاب برای دکوراسیون داخلی ایجاد می کند.

سبک ماوریک در دکوراسیون داخلی :

این سبک برای دکوراسیون داخلی بخشی از سبک مدرن است همه چیز به صورت غیر معمول کنار هم چیده شده اند. رنگ ها کاملا به طور تصادفی انتخاب می شوند. در دکوراسیون مبلمان تناسب و تقارن خاصی با هم ندارند و از احجام هم پوشان بسیار استفاده می شود. این سبک یک سبک بدون قید و قانون است.

سبک سوئدی در دکوراسیون داخلی :

به علت زمستان های طولانی در سوئد سعی بر این است که دکوراسیون داخلیطوری طراحی شود که انعکاس کننده نور طبیعی باشد. رنگ های آبی و سفید بسیار استفاده می شود.

 

پنجره های بزرگ که دارای نورگیر های زیادی هستند شکوه خاصی به این سبک بخشیده است و جزئیات رنگی برای روح بخشیدن به این فضا به کار برده می  شود.

سبک اسپانیایی در دکوراسیون داخلی :

در این سبک تجمل و سادگی دکوراسیون داخلی  در کنار هم جلوه ای متضاد و منحصر به فردی به این فضا می دهد. عناصر مهم در این سبک فرش های بسیار زیبای رنگی ، مبلمان چوبی از جنس گردوی منبت کاری شده با رویه چرم ، کفپوش هایی از جنس سرامیک یا کاشی ، پرده های پر نقش و تابلوهای رنگی هستند.

شومینه همیشه مرکز توجه است که به روی آن بسیاری از تزئینات زیبا را قرار می دهند.دیوارها اغلب به رنگ عسلی یا قهوه ای کم رنگ هستند.

سبک ژاپنی در دکوراسیون داخلی :

این سبک در دکوراسیون داخلی مرتب بودن کم کردن جزئیات و سادگی از خصوصیات بارزش است.عناصر مهم موجود در این سبک درهای کشویی ، میزهای کوتاه ، کفپوش های حصیری ، اتاق ها پوشیده از تاتامیمت و رنگ های طبیعی و خنثی هستند همه چیز ساده و کاربردی است.

سبک چینی در دکوراسیون داخلی :

این سبک طرفدار سادگی ، انرژی و طبیعت در دکوراسیون داخلی است. اصل مهم پیدا کردن مکان مناسب برای هر وسیله ای است و برقراری اعتدال میان انرژی ها بسیار مهم است. چینی ها بسیار از هنر فنگ شویی بهره می برند.عناصر مهم در فنگ شویی آب ، آتش ، چوب و فلز است. مهم ترین اصل جلوگیری از انباشتگی و بی نظمی است.رنگ های مورد استفاده در این سبک برای دکوراسیون داخلی عبارتند از : مشکی ، طلائی ، زرد و قرمز است.

سبک مصری در دکوراسیون داخلی :

سبک هنرتوصیفی است ، استفاده از سنگ های طبیعی ، ستون های قطور ، پنجره های منقوش ، نقاشی های پر رنگ و لعاب ، کنده کاری های زیبا بر روی دیوارها ، ستون های زیبا ، استفاده از احجام از مشخصه های این سبک  در دکوراسیون داخلی می باشد. رنگ ها در این سبک درخشان و فریبنده هستند. در دکوراسیون داخلی طاقچه هایی پر از اشیاء تزئینی در داخل دیوار زیبایی این سبک را دو چندان می کند.

سبک هندی در دکوراسیون داخلی :

عنصر رنگ در این سبک یکی از اساسی ترین عنصرهاست ، در دکوراسیون داخلی همه چیز با رنگ معنی خودشان را پیدا می کنند.استفاده از تزئینات ، نقاشی ها و مجسمه ها در این سبک برای دکوراسیون داخلی حائز اهمیت است. از خصوصیات بارز این سبک می توان به وجود تزئینات کوچک مانند شطرنج ، وجود مجسمه های کوچک فیل ، استفاده از رنگ های زرد و قرمز و پرده های با شکوه اشاره کرد.

سبک رومی در دکوراسیون داخلی :

استفاده از تزئینات در این سبک برای دکوراسیون داخلی بسیار مهم است. استفاده از طاقچه های نیم دایره ، دیوارهای موزاییک شده ، آب نما ، استخر و استفاده از نقاشی های دارای تصاویر در این سبک دیده می شود. در دکوراسیون داخلی استفاده مختصر از مبلمان صورت می گیرد.

سبک ایرانی سنتی در دکوراسیون داخلی :

این سبک در دکوراسیون داخلی سرشار از زیبایی و دقت است. ستون های بلند ، وجود فرش های دست بافت ، پشتی های زر دوزی شده ، قرار دادن شمعدان های رنگی ، پنجره های چوبی با شیشه های رنگی از مشخصه های این سبک است. رنگ دیوارها از رنگ روشن استفاده می شود.

سبک انگلیسی در دکوراسیون داخلی :

سبک انگلیسی در دکوراسیون داخلی خود دارای چندین سبک است. مشخصات اصلی این سبک ها فرم دادن به پایه های صندلی و میز به شکل های گوناگون مانند مارپیچ ، شیاردار و اس شکل است. استفاده از نقاشی های پرتره ، کاغذ دیواری های فاخر و استفاده از چوب درختان مانند اقاقیا از دیگر مشخصات این سبک است.

سبک باروک در دکوراسیون داخلی :

ساختن فضاهای منحنی به رنگ نور ، طرح های متقارن ، استفاده از تزئینات زیبا و رنگ های صورتی و آبی در این سبک به زیبایی در دکوراسیون داخلی خودنمایی می کند. استفاده از مبلمان رسمی عموما با رنگ تیره از خصوصیات بارز این سبک است.

سبک روکوکو در دکوراسیون داخلی :

این سبک در دکوراسیون داخلی ادامه سبک باروک است با این تفاوت تزئینات داخلی به صورت مجسمه های کوچک ، آینه های تزئینی ، پرده های نقش دار و منسوجات لوکس سبک است.برای مبلمان هم از رنگ های روشن استفاده می کنند.

سبک گوتیک در دکوراسیون داخلی :

این سبک یک سبک مذهبی است ، نوع ارتباطات در آن به صورت عمودی ترسیم شده است.الگوهای طراحی به صورت فلش های رو به بالا که نشان دهنده خداوند است طراحی شده اند. از مشخصه های این سبک در دکوراسیون داخلی شمع های استوانه ای همراه با شمعدان های فلزی و شومینه های سنگی نمای مذهبی می باشد.

سبک مونوکروماتیک در دکوراسیون داخلی :

این سبک از کنار هم قرار دادن اشیاء هم رنگ  به تعادل می رسد ، سعی می شود تا اشیاء هم رنگ را از کم رنگ تا پر رنگ با هم ترکیب کنند تا جلوه خاص و منحصر به فردی به فضا داده شود. این سبک برای دکوراتورهای تازه کار بسیار مناسب است.

سبک آرت دکو در دکوراسیون داخلی :

در این سبک از اشیاء مختلف مانند آلومینیوم ، لاکر ، پوست کوسه و پوست گوره خر در دکوراسیون داخلی استفاده می شود. از فرم های زیگ زاگ ، پله ای و قوس های بلند همراه با فرم های گیاهی و فرفوژه برای طراحی فضا استفاده می شود.

سبک آرت نو در دکوراسیون داخلی :

نقاشی به روی شیشه ، استفاده از کفپوش های چوبی ، خطوط منحنی و مواج و اشکال گیاهی از مشخصه های این سبک در دکوراسیون داخلی است. از هنرهای قدیمی مانند گوتیک ، روکوکو، ژاپنی ، کارهای دوران ویکتوریا ، نوشته های باستانی و سفال ایرانی در این سبک بسیار دیده می شود.

سبک صنعتی در دکوراسیون داخلی :

این سبک در دکوراسیون داخلی طرفدار راحتی و کاربردی بودن فضا و اشیاست. در این سبک از رنگ های خاکستری و خنثی برای رنگ آمیزی سقف و دیوارها استفاده می شود. دکوراسیون داخلی این سبک فضای بسیار سردی دارد، تمام اشیاء کاربردی و چند منظوره هستند.

سبک معاصر در دکوراسیون داخلی :

در این سبک از رنگ های برجسته وخطوط و اشکال ساده برای طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می شود. چوب های رنگ روشن مانند افرا و توس کاربرد فراوانی دارد. رنگ ها در این سبک به صورت سایه روشن های ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرد.

سبک مدرن در دکوراسیون داخلی :

این سبک  در دکوراسیون داخلی از کمترین تزئینات استفاده می شود. خطوط ساده و صاف ، چهارچوب های زاویه دار ، الیاف طبیعی کتان و چرم ، وسایلی از چوب درخت ساج و اثاثیه های فاصله گرفته از کف از عناصر اصلی این سبک هستند.

 

امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید

مقالات