7 عنصر اساسی در دکوراسیون داخلی 2

7 عنصر اساسی در دکوراسیون داخلی 2

7عنصر اساسی در دکوراسیون داخلی 2

همانطور که در مقاله ی قبل ملاحظه فرمودید 7 عنصر اساسی در دکوراسیون داخلی را خدمتتون معرفی کردیم. که به توضیح 3 مورد اولیه پرداختیم و در این مقاله میخواهیم در مورد بقیه ی عناصر توضیحات لازم را خدمتتون ارائه نماییم. 

فرم

طرح کلی هر شیء سه بعدی در فضا  را فرم میگویند. فرم ها را می توان با ترکیب دو یا چند شکل ایجاد کرد و می تواند با کمک عناصر دیگر مانند بافت، الگوه و رنگ تشدید کرد. یک فرم تعریف شده، هماهنگی ایجاد می کند و فرم های اضافی ، تعادل را به فضا اضافه می کند. دو نوع اشکال وجود دارد:

  1. هندسی (ساختگی)
  2. طبیعی (ارگانیک)

نور

نور یکی از واضح ترین عناصر طراحی داخلی است. در هر صورت بدون عنصر نور، دیگر عناصر یعنی رنگ، بافت و الگو هیچ اهمیتی ندارند. نور ، محیط زندگی و هر عنصر دیگر مثل  فضا، خط و اشکال را برجسته می کند. در حالی که قرار دادن هوشمند درها و پنجره ها میتواند فضا را از نور طبیعی بهره مند سازد. به غیر از نور طبیعی ؛ نور مصنوعی نیز در دکوراسیون داخلی حائز اهمیت است. به طور کلی نور به دو نوع اصلی تقسیم می شود:

  • نورپردازی کلی : به معنای روشنایی عمده فضای زندگی است. مثل لوستر و یا چراغ های اصلی
  • نورپردازی جزئی: چراغ هایی که برای یک هدف مشخص، اختصاص داده شده مثل برجسته کردن یک قطعه خاص یا آثار هنری

رنگ

رنگ ها نیازی به معرفی خاص ندارند. رنگ ها یک ارتباط زیبایی بین اشیا ایجاد می کنند. رنگها باید بر اساس روانشناسی و ذهنیت افراد انتخاب شوند. به عنوان مثال، قرمز انتخاب عالی برای اتاق ناهار خوری است زیرا سبب اشتها می شود و سبز برای اتاق خواب به عنوان رنگ آرامش و سلامت است. رنگ ها به طور گسترده به رنگ های اولیه و ثانویه طبقه بندی می شوند .

بافت

بافت عمق و علاقه را به یک فضای زندگی اضافه می کند و ظاهر یک سطح را تعریف می کند. برای اضافه کردن بافت به دکوراسیون داخلی تان میتوانید  از پرده، رنگ ديوار يا کاغذ ديواري و حتی پوشش بالش، تختخواب و يا هر چيزي که بافت داشته باشد استفاده کنید. در حالی که باید یک بافت غالب برای تعریف خلق و خو وجود داشته باشد، باید یک بافت متضاد نیز برای جلوگیری از یکنواختی وجود داشته باشد.

الگو

الگوها داستان خودشان را بیان می کنند. الگوها می توانند هر شکل و عمدتا شامل طرح های جذاب و تکراری باشند .


لیست اخبار

مقالات